• » Na skróty » Atrakcje turystyczne » Kilka słów o Libercu
Aktualizacja: 2010-03-31
Północnoczeskie miasto Liberec leży w Kotlinie Libereckiej między Grzbietem Jesztedzkim a Górami Izerskimi
Liberecki rynek
Jego historia sięga czasów, kiedy Doliną Nysy Łużyckiej wiodły szlaki handlowe z południa Czech na Łużyce i do Saksonii. Ponieważ Grzbiet Jesztedzki był dla kupców zbyt trudny do przejścia z wozami pełnymi towarów, zatrzymywali się u podnóża Jesztedu na odpoczynek. Tak oto powstawała i rozrastała się targowa osada.
Po raz pierwszy wymieniono ją w 1352 roku. Z biegiem XV i pierwszą połową XVI stulecia, mała osada stopniowo zmieniła się w miasteczko lenne. W dokumencie z roku 1577 cesarz Rudolf II co potwierdził prawa miejskie i ustalił zasady handlu.
Na koniec XVI wieku dzięki niezwykłej aktywności budowlanej mieszkańców wzniesiono pierwsze kamienne budowle, które na długo określiły oblicze miasta.
Siedziba miejskich władz w narożniku rynku
Duże przemiany przeszedł Liberec w drugiej połowie XVIIIw., kiedy centrum miasta zostało zabudowane murowanymi domami w klasycystycznym stylu. W początku wieku XIX dynamicznie rozwinął się tutaj przemysł tekstylny. Wraz z nim rosła architektura przemysłowa, co pomogło w uzyskaniu statusu samodzielnego miasta. W tym czasie wzniesiono również szereg reprezentacyjnych gmachów, które dodały miastu majestatu odpowiadającego jego znaczeniu. Liberec był drugim największym miastem w Czechach zaraz po Pradze. Były tu 3 konsulaty, 50 fabryk tekstylnych, 60 zakładów metalurgicznych oraz wiele drobniejszych warsztatów i zakładów mechanicznych.
Piękny liberecki ratusz robi wrażenie na każdym turyście
Współcześnie Liberec oferuje szereg atrakcji. Miasto pyszni się wieloma znakomitymi budowlami, m.in. ratuszem, utrzymanym w stylu neorenesansowym, zbudowanym w 1893r. Jest on symbolem bogactwa i gospodarczego oraz kulturalnego rozwoju miasta. Za gmachem ratusza znajduje się Teatr Františka Xavera Šaldy wybudowany w roku 1893. Budynek kasy oszczędnościowej, muzeum i izby handlowej z lat 1901-02 tworzy wspaniałe i jednolite stylowo swoiste złote jądro historycznej części miasta. Jego wyjątkową ozdobą jest willowy kwartał z przełomu XIX i XX stulecia, który swą wyjątkowością podkreśla niegdysiejszy rozmach Liberca.
Ještěd widoczny jest z dużej odległości, również z wielu miejsc w Polsce
Liberec jest niekiedy nazywany: "miastem pod Ještědem". Sylwetka najwyższej góry w Masywie Jesztedu dominuje nad miastem od zarania i stała się bardzo prędko znakiem rozpoznawczym. Już w średniowieczu widoczny z dziesiątków kilometrów szczyt był dla kupców i podróżników niczym latarnia morska dla żeglarzy - drogowskazem do miasta na skraju Czech i Łużyc.
Szczyt Jesztedu, wyniesiony na 1012m n.p.m., zdobi dziś nowoczesna wieża. Podkreśliła "szpiczastość" góry - wysmuklając jej sylwetkę optycznie ją podwyższyła. Otwarta 21. września 1973 szybko stała się symbolem położonego u stóp góry miasta. Wierzchołek z wieżą są dla Liberca tym czym wieża Eiffla dla Paryża czy Statua Wolności dla Nowego Jorku.
Hotel i restauracja na szczycie Ještědu przypomina rakietę
Oryginalna konstrukcja stojąca na szczycie, o przekroju pionowym okólnej hiperboli, wg projektu inż. arch. Karla Hubáčka, została nagrodzona prestiżową nagrodą Perreta. W obiekcie siedzibę ma centrum łącznościowe oraz hotel z restauracją.