• » Opony zimowe w Czechach
Aktualizacja: 2011-10-31
Od 1 listopada do Czech z oponami zimowymi. To ważna zmiana dla wszystkich turystów wybierających się zimą z Polski na południe
Kierowcy będą musieli z nich korzystać od 1 listopada, gdy na drodze będzie leżeć warstwa śniegu, lodu i szronu, lub kiedy zjawisk tych będzie można się spodziewać na podstawie prognoz pogody.
W ostatnich latach wymóg stosowania opon zimowych określał znak drogowy "Wyposażenie zimowe" ustawiany na wybranych odcinkach drogowych, trudnych w zimie. W tym roku jest inaczej. Po raz pierwszy nakaz ten obowiązywać będzie na terenie całego państwa. Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która obowiązuje od 1 sierpnia 2011 r. w Republice Czeskiej ustanawia, że w okresie zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca, kierowcy będą musieli używać opon zimowych. Ale obowiązek jest uwarunkowany warunkami na drodze. Jeżeli jezdnia będzie pokryta śniegiem, lodem lub szronem, pojazd musi posiadać opony zimowe. Ministerstwo chce zmniejszyć w ten sposób liczbę nadużyć tych kierowców, którzy włączając się do ruchu z oponami letnimi w niekorzystnych warunkach klimatycznych blokują płynny ruch.
Ponadto nowe prawo drogowe przewiduje również, że kierowcy muszą używać opon zimowych w przypadkach, gdy należy założyć wystąpienie śniegu, lodu i szronu na drogach. Kierowca ma obowiązek przewidzieć czy na drodze, na którą ma zamiar wyjechać warunki klimatyczne się zmienią na niekorzystne. Jeśli tak - nie powinien wyjeżdżać na letnich oponach.
Takie sformułowanie przepisów budzi wiele kontrowersji, a w czeskich mediach przetoczyła się fala krytyki przepisów jako nieprecyzyjnych i dających wielkie pole do interpretacji. Ministerstwo broni braku bezwzględnego nakazu używania opon zimowych w zimowej porze. Otwarcie furtki do jeżdżenia na oponach całorocznych uzasadnia tym, że nawet na przedzimiu, zimą i na przedwiośniu zdarzają się dni ciepłe i suche, więc nie ma wówczas konieczności używania opon zimowych.
Kierowcy jednak obawiają się, że niezbyt precyzyjne brzmienie (zwłaszcza w ustępie o prognozach pogody) przepisów będzie interpretowane na ich niekorzyść przez policję. Aby te obawy rozwiać odbyło się nawet specjalne spotkanie w Ministerstwie Transportu Rep. Czeskiej z Policja Drogową, podczas którego przedstawiciele obu instytucji rozmawiali o jednolitej interpretacji prawa.
Kpt. Mgr. Veronika Hodačová z czeskiej policji drogowej uspokaja, że policja nie planuje masowych ogólnopaństwowych akcji kontrolowania posiadania opon zimowych. Nie oznacza to jednak, że kierowcy nie mogą się spotkać z rutynową kontrolą. Ważnym do niej impulsem będą warunki pogodowe, które zwiększają zagrożenie dla bezpieczeństwa i płynności ruchu.
Kierowcy przed podjęciem decyzji, czy zmienić opony na zimowe powinni wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów: bieżącą temperaturę zewnętrzną, opady śniegu lub deszczu oraz czas i cel drogi. Należy również wziąć pod uwagę prognozy pogody jak warunki pogodowe będą się rozwijać.
Te samymi przesłankami będą kierować się policjanci podczas wykonywania czynności służbowych.
Ponadto rzeczniczka policji podkreśla, że brak opon zimowych ma bezpośredni wpływ na występowanie wypadków i policja będzie brać to pod uwagę podczas dochodzenia powypadkowego.
Informacja o zastosowanych oponach samochodowych, w pojeździe który brał udział w wypadku, będzie zawarta w raporcie, a ten jest automatycznie przekazywany do Biura Ubezpieczycieli Czech.
Za naruszenie obowiązku używania opon zimowych wynikającego z warunków pogodowych może kosztować kierowców grzywnę w wysokości 2000 koron czeskich. Jeśli pojazd posiadający opony inne niż zimowe może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i płynności ruchu, policja jest również upoważniona do zakazania kierowcy kontynuowania jazdy. Podczas kontroli funkcjonariusze będą się interesować nie tylko typem opon, ale oczywiście również ich stanem.
Ministerstwo Transportu i Policja Drogowa Rep. Czeskiej ostrzegają, że znaki drogowe "Wyposażenie zimowe" pozostają w mocy! Gminy nadal mają możliwość umieszczanie znaku na wybranych odcinkach dróg. Na tych drogach nic się nie zmieni - obowiązek używania opon zimowych obowiązuje nawet przy dobrej pogodzie.
Kierowca nie powinien wyjeżdżać z oponami letnimi kiedy:
1) temperatura zewnętrzna jest niższa niż +4 st. Celsjusza;
2) występują opady śniegu;
3) występują opady deszczu w niskich temperaturach;
4) występują opady mżawki;
5) kiedy będzie przejeżdżał po mostach, gdy temperatura wynosi 0 st. Celsjusza (może na nich występować szron);
6) Droga jest posypana solą (od pewnej temperatury sól jest nieskuteczna!)
7) prognoza zapowiada pogorszenie pogody.
Typowe przykłady
Przykład 1.
Jadę na Połabiu do pracy autem. Tego dnia droga jest sucha, a prognoza pogody nie zapowiada, aby warunki drogowe miały się pogorszyć. Jest oczywiste, że mogę jechać z oponami letnimi.
Przykład 2.
Jadę na wakacje w góry z Połabia, gdzie mieszkam. Na Połabiu jest piękna pogoda i sucho. W górach też. Ale mam zamiar tam spędzić tydzień. Jest oczywiste, że muszę mieć opony zimowe, bo w ciągu tygodnia w górach mogą wystąpić silne opady śniegu.
Przykład 3.
Prognoza zapowiada w całym kraju mrozy. Samochód musi posiadać opony zimowe.
Czeska policja zaleca wszystkim kierowcom, którzy często siadają za kierownicą aby zmienili w swym pojeździe opony na zimowe. Unikną nieprzewidzianych sytuacji jakie może przynieść pogoda i wynikających z tego kłopotów. Nie pozostaje chyba nic innego jak do tych zaleceń się dostosować.
opracowanie Arkadiusz Lipin
na pdst. materiałów inf.
Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej